Kategorier
Artikler Forsidenyt Nyheder Nyheder

Indbydelse til affaldsindsamling langs Usserød Å søndag den 26. maj kl. 10-12

Foreningens  medlemmer med tilhørende familie indkaldes hermed til indsamling af henkastet affald langs Usserød Å. 

Vi har som en fast tradition foretaget affaldsindsamling i de seneste mange år langs åen. Denne gang er konceptet lidt anderledes, idet der via projekt “Ren natur” ejet og ledet af “Hold Danmark rent” bliver overført hele 3.000 kr til foreningens konto, når (- og hvis) arrangementet er vel overstået. Et sådant win-win tilbud kan vi naturligvis ikke sige nej tak til.

Kom derfor og vær med til en hyggelig formiddag, hvor der er garanti for masser af frisk luft, motion og godt samvær. Husk at du samtidig er med til at støtte foreningen økonomisk, så vi kan få endnu flere faciliteter.

Affaldsindsamlingen afholdes søndag formiddag den 26. maj i tidsrummet 10-12. Der vil være en forfriskning til alle deltagere kl. 12.

Tilmelding er ikke nødvendig. Du/I skal blot møde op ved broen, hvor Ullerødvej i Kokedal krydser Usserød Å. Fredensborg Kommune sørger for udstyr i form af poser, handsker og redskaber. Ja, de sørger endda for at affaldet bliver afhentet, når vi har samlet en bunke.

Vel mødt

På vegne af bestyrelsen

Bjarne, Hans & Klaus