Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Forårsflade fra Miraculix

Hej alle,

Zlatan Delic tog forleden på tur i Miraculix med sin søn Konrad og juniorleder Marius Dam Jespersen. Det blev i løbet af et par timer til en masse fine fladfisk, heriblandt skrubber, rødspætter og isinger.

Tillykke med fangsterne. Rart også at se at foreningens øresundsbåd Miraculix, der har plads i Nivå Havn, bliver benyttet, og at der er godt med flade i Nivå Bugten i øjeblikket. Det er planen at vi i løbet af maj får Miraculix på land en eftermiddag/aften til en gang forårsrengøring med bl.a. en højtryksspuler, hvorefter Miraculix vil blive søsat igen. Vi kan i den forbindelse godt bruge nogle frivillige, men der vil blive sendt mail rundt, når vi har en dato på plads.

Knæk & bræk

Klaus