Kategorier
Artikler Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Kæmpe havkat fra Det Gule Rev til Mads Sylvester

Hej alle,

Mads Sylvester har saltvand i blodet og en af foreningens absolut skrappeste havfiskere. Senest har han med sine to faste bådmakkere været på Det Gule Rev, hvor det lykkedes at fange mange fine fisk, heriblandt en havkat på 8,5 kg.

Mads fortæller, at det mildt sagt ikke startede godt, men blev “helt hæderligt” i løbet af dagen (lørdag):

* Torsk op til 11 kg.

* Langer op til 12 kg.

* Lubber op til 5 kg.

* Sej op til 8 kg.

* 2 havkatte, hvor jeg var så ubeskeden at nuppe en ny PR på prik 8,50 kg.

Er træt her 22 timer efter jeg stod op. Men også lykkelig.

Kæmpe tillykke med fangsterne incl. ny PR i havkat. Den er samtidig ny foreningsrekord, så der er bestemt tale om lidt af en præstation. Man skal i øvrigt passe på med at få fingre eller andre ting i det gab, da en havkats bidestyrke er voldsom.

Knæk & bræk

Klaus