Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

PR-stør fra Simons P&T til Niels

Hej alle,

Herligt at der i øjeblikket bliver fisket igennem ved vore vande og at faciliteterne bookes lystigt. Det fremgår tydeligt af foreningens bookingkalender. Der bliver også fisket andre steder, heriblandt ved Simons P&T, hvor Niels Godsk Jørgensen netop har haft en overnatning sammen med ungdomsvennen Per Gørtz. Det gik ganske fint, idet det blev til en del store stør til de to, heriblandt en ny PR på 48,2 kg og hele 202 cm til Niels.

Kæmpe tillykke med den vilde fisk, der naturligvis også er tilmeldt årets fisker konkurrencen. Ingen tvivl om at Niels i år går efter at slå sidste års vinder Joachim Fabricius. Joachim fører p.t. lige foran Niels, men det kan som bekendt hurtigt ændre sig.

Knæk & bræk

Klaus