Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Flotte efterårsfangster

Hej alle,

Niels Godsk Jørgensen er kommet i omdrejninger den seneste måned og har med en stribe fine fangster i både ferskvand (skalle & rimte) og saltvand (fladfisk) skabt fornyet spænding i foreningens årets fisker konkurrence. Seneste tilmelding var fra igår, har Niels vandt en havfiskekonkurrence på Øresund. Blandt fangsterne var en skrubbe på 560 gram og en rødspætte på 930 gram

At Niels ikke kun kan vinde konkurrencer i Danmark vidner en tur til England om for en lille måneds tid siden, hvor hans team vandt en stor international havfiskekonkurrence. Her blev det bl.a. til en flot lubbe på 6,9 kg.

Niels har naturligvis også været med i tunprojektet, hvor han sammen med andre ligesindede snuppede en tun på hele 265 cm. En gigantisk fisk.

Stort tillykke med fangsterne

Knæk & bræk

Klaus