Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Drømmerejse til Rio Grande, Tierra del Fuego, Argentina

Hej alle,

Peter Lottrup, en af foreningens dygtigste fedtfinnefiskere, har sammen med en fiskemakker været på en drømmerejse til Rio Grande, Tierra del Fuego (Ildlandet) i Argentina. Turens mål var tromletykke havørreder.

Peter fortæller:

Vi fik en kæmpe oplevelse…. Masser af søde mennesker, en sindsyg naturoplevelse, godt kød i rå mængder, herlig vin og – ikke mindst – spændende fiskeri efter tromletykke havørred.

Det lykkedes, at komme i kontakt med mange flotte fisk trods udfordrende vejr/fiskeforhold. Temperaturen svingede imellem 2 og 27 grader, middelvinden var 12-13 m/s og den ene dag kæmpede vi med vind på 27 m/s. Største fisk på turen på 2 x 7,5 kilo (en til hver) absolut godkendt..

Kæmpe tillykke til Peter med de store havørreder, der alle er taget på flue. Hvem har ikke lyst til at tage afsted, når man ser de fisk!

Knæk & bræk

Klaus