Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder

Efterårssæsonen på Esrum Sø er startet

Hej alle

Foreningens nye Garmin ekkolod/plotter til Hanna blev indviet af undertegnede i lørdags på Esrum Sø, hvor efterårssæsonen og jagten på de store rovfisk på Esrum Sø er sat igang.

Loddet er virkelig lækkert og hjalp ved fangst af 6 gedder, heriblandt et par tynde omkring meteren, og et utal småaborrer på flere af de kendte spots. Et par pæne 4-500 grams aborrer blev det heldigvis også til.

Ingen af fangsterne var store nok til at blive tilmeldt Esrum Open i denne omgang, men mon ikke, at der bliver arbejdet lidt i de næste par måneder på at komme på tavlen.
Til orientering skal batteriet i jollen snart skiftes, så et godt råd indtil dette sker er, at lade være med at anvende Hannas hækmonterede elmotor, da den æder al strøm til ekkoloddet/plotteren. Man kan dog snildt anvende benzinmotoren i stedet.
Knæk & bræk
Klaus