Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Flere brakvandsgedder fra Obelix

Hej alle

Obelix, foreningens alujolle, er en ren fiskemaskine. Igår havde jeg den og Cato med i Stege Nor, hvor det blev til +20 stk. stærke brakvandsgedder. Ubeskedent snuppede jeg selv den største, en kampmaskine på vel 6-7 kg. Vinden var mere end frisk, men Obelix klarer det – i kombination med foreningens frontmonterede elmotor – til UG.

Dagens agn var shads i grønne nuancer. Cato fik flere 5-kilos gedder, men vi kunne endnu engang konstatere, at snitstørrelsen er faldet siden sidste år.

Måske kommer de større gedder først for alvor ind i Stege Nor senere til efteråret. Der er ihvertfald i øjeblikket langt imellem +7 kilos gedderne, som vi tog en pæn stak af sidste år.

Knæk & bræk

Klaus