Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Kæmpe makrel til Louis fra Øresund

Hej alle,

Juniorleder Zlatan Delic har efterhånden været ude en del gange med Zimba i løbet af sommeren. På mange af disse ture har han inviteret foreningens juniorer med, hvilket har givet anledning til mange flotte fangster. Således også i onsdags, hvor det på en eftermiddags-/aftentur lykkedes at fange rigtig mange makreller. Største på hele 1,22 kg blev fanget af Louis Dam Jespersen, men både Peter Fog Pedersen og Rasmus Schandorf samt Zlatan fik mange og store makreller. De fleste fanget på flåd og sildestrimmel.

 

louis

3drenge

Herligt at vi i foreningen nu har en yderst velfungerende juniorafdeling, ikke mindst takket være Zlatans indsats og de unges engagement. Tilsæt ægte fangstglæde så har man opskriften!

Knæk & bræk

Klaus