Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Alujolletræf på kysten med overraskelse

Hej alle,

Foreningens alujolle Obelix og min egen alujolle blev luftet i lørdags i det sydsjællandske. Vi havde fint vejr det meste af tiden, og så også ørreder, der dog var svære at få til at hugge. Mest overraskende fangst stod Lars Riis Lindevall for, idet han fangede en rigtig flot rimte på 2,61 kg, der havde hugget klokkerent på hans blink.

Lars Romby Nielsen, der også var ombord i Obelix, snuppede en enkelt fin havørred lidt over målet på de 40 cm.

At ørrederne er sprælske kender de fleste. Så hold godt fast (med de våde hænder).

I min alujolle var Cato Jürgensen og jeg gode til at ryste ørrederne af krogen inden netning, men vi fik dog kæmpet dagens største havørred på 52 cm ombord.

Det blev også til en masse mindre hornfisk, som vi ikke kunne undgå at fange ved et sted, hvor der var en del strøm. Herlig tur med alujollerne – flere af dem. Rimten er tilmeldt årets fisker konkurrencen, hvor den indtil videre fører kategorien.

Knæk & bræk

Klaus