Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Bornholmerlaks til Marcus

Hej alle,

Marcus Krag hører som bekendt til blandt foreningens skrappeste specimenfiskere, hvor han især jagter store medefisk i ferskvand. At han også kan fiske og fange saltvandsfisk har vi set flere eksempler på de senere år. Senest har han været på laksetur med succes.

Marcus beretter:

Det er småt med fisketurerne for tiden, men jeg fik på mirakuløs vis klemt en hurtig tur ind efter laks ved Bornholm i slutningen af april. Vejret var ikke helt optimalt og der stod en del garn fra Allinge til Rønne, så vi måtte næsten sejle halvvejs til Møn før der kunne fiskes. Jeg fik lov at tage første hug, hvilket gav en ganske fin laks på 5,3 kg.

Stort tillykke med den sprøde laks, der er blevet tilmeldt årets fisker konkurrencen.

Knæk & bræk

Klaus