Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Spontan eftermiddagstur med succes

Hej alle,

Marius Dam Jespersen, der er en af foreningens tre juniorledere, tog forleden på en spontan eftermiddagstur med junior Jens Hansen til et par søer i lokalområdet.

Marius skriver:

En tur med Jens gik op i aborrer og gedder i et par timer i eftermiddags. Ved den første sø blev det til en gedde til hver, mens det ved den anden sø blev til 3 aborrer til undertegnede med største på 1,2-1,3 kg. Vi havde ikke vægt med, så vægten var på øjemål. Alt i alt en hyggelig tur med et par fine fisk.

Tillykke med fangsten til Marius, der kunne glæde sig over at have Jens med til at lande sine flotte fisk. Jens ved nu, hvor og hvordan man fanger de store aborrer, så vi hører nok om fangster fra ham i den nærmeste fremtid.

Knæk & bræk

Klaus