Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Geddebonanza i De Gamle Lergrave

Hej alle,

Peter Fog Pedersen og Kristoffer Kindberg, der er blandt foreningens dygtigste juniorfiskere, har været en tur i De Gamle Lergrave.

Peter skriver:

Onsdag og torsdag i sidste uge havde vi fri fra gymnasiet. Tiden skulle selvfølgelig bruges fornuftigt. Så onsdagen brugte Kristoffer og jeg på at fange skaller. Torsdag havde vi så booket jollen i Svanesøen. Vi startede dagen med at ligge os ned i hjørnet ved Vibevej, hvor Kristoffer hurtigt fik dagens første fisk.

Herefter skete der ikke mere og vi valgte at dørge rundt i søen, men uden resultat. Vi valgte derfor at sejle ned i hjørnet ved Vibevej igen. Jeg fik hurtigt en fisk og herefter tog det fart. Vi fik 8 gedder i alt med 7 af dem taget i de sidste 2 timer!

Mvh

Peter

Godt fisket af Peter og Kristoffer. Lergravene kan være endog meget svære i vintermånederne.

Knæk & bræk

Klaus