Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Gudesmuk skælkarpe på 15,9 kg

Hej alle,

En af foreningens hard core karpefiskere, nemlig Claus Banhotz, har givet den gas, og har efter målrettet fiskeri fanget en sjældent gudesmuk skælkarpe på hele 15,9 kg.

Claus fortæller at karpen blev fanget på et såkaldt blow back rig agnet med Nutty Crunch boillies fra Vitalbaits. De er ifølge Claus super allround boilies, der kan anvendes hele året, men når vandet bliver en smule koldere, er de særligt effektive. Skælkarpen som Claus fangede, der også er PR, havde han set mange gange før og fisket på et par gange, inden den endelig lod sig overliste. Claus fortæller, at han nu gerne vil fange skælkarpens storesøster, som han anslår til ca. 20 kg eller en af de 5 spejlkarper på mellem 15-21 kg, der også går i den normalt sværtfiskede sø.

Kæmpe tillykke til Claus med den smukke skælkarpe PR. Den bliver svær at overgå.

Knæk & bræk

Klaus