Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Flere Esrumfangster på falderebet

Hej alle,

Thomas Ratzlaff var den sidste af foreningens medlemmer, der nåede en tur på Esrum Sø inden foreningens jolle Hanna blev hevet op forleden for vinteren.

Thomas skriver: 

Det blev en god dag på Esrum Sø, hvor jeg søsatte en del karusser under geddeflåd. Det blev kun til 4 hug i løbet af dagen, men med en 6-kilos gedde og en bonusaborre på hele 1.600 gram, må turen siges at være godkendt.

Vh

Thomas

I den grad godkendt! Et stort tillykke med fangsterne. Selvom Esrum Sø har fisket fantastisk efter store aborrer i år, er en så fin aborre altid en fantastisk fisk. Den tilmeldes naturligvis årets fisker konkurrencen, hvor Thomas nu ligger suverænt i spidsen.

Knæk & bræk

Klaus