Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Seatrout Open efterår 2018 – Miraklernes tid er ikke forbi

Hej alle,

Så kom der i foreningens hemmelige Facebook gruppe lige en nyhed, som jeg her viderebringer med tilladelse fra Lars Romby Nielsen. Lars har med succes i weekenden deltaget i Seatrout Open, Danmarks største havørredkonkurrence.

Lars rapporterer:

Seatrout Open efterår 2018

14 timers fiskeri fredag – + 20 undermålere
14 timers fiskeri lørdag – + 20 undermålere
Ved vandet kl. 5.30 i dag søndag.  Klokken 13.45 faldt hugget. Ikke nogen gigant – 47 cm og 1.185 gram – men over mindstemålet på de 45 cm, der er gældende til Seatrout Open. Efter 20 minutters løb i waders og en hastig køretur til Odense nåede jeg indvejningen med fem minutters margen. Havde ikke en vinderfisk, men… så vandt jeg sgu lodtrækningen!
Miraklernes tid er åbenbart ikke forbi. 20 minutter senere var 3/4 af gevinsten brugt..

Mvh
Lars
Et stort tillykke med præmien, i sandhed et mirakel, men naturligvis også godt fisket. Ørreden blev fanget på Østfyn på et kobberfarvet blink og rakte til en 40. plads (der er mange deltagere!). Vinder af konkurrencen blev Andy Nielsen, der på flue fangede en havørred på 4.670 gram og 75 cm.
Knæk & bræk
Klaus