Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Sommerfiskeri i Stege Nor med Obelix

Hej alle,

Sommerfiskeriet i Stege Nor skulle lige prøves igår med Obelix i det dejlige vejr. Glædeligvis kunne Cato og jeg konstatere, at der er fint med gedder, men også at de er virkelig svære at få til at hugge. Vi havde således masser af følgere – også nogle ordentlige madammer, men “kun” 10 stk til afkrogning, heriblandt en fin 6-kilos fisk til Cato på 99 cm.

Som det ses på billedet var kæften deform, sikkert efter en hårdhændet behandling i dens unge år. Nedenfor et billede af en gedde i den størrelse som der er flest af.

Alt ialt en god opvarmning til Pike Fight onsdag den 18. juli, som vi er ved at få planlagt i foreningens lukkede Facebook-gruppe.

Knæk & bræk

Klaus