Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Pæne saltvandsfisk fra Ask tilmeldt årets fisker konkurrencen

Hej alle,

Det fantastiske vejr har virkelig fået vores medlemmer op af sofaen og ud på fisketur. Det er således blevet til endnu flere tilmeldte fisk til årets fisker konkurrencen, bl.a. fra Ask Peter Futtrup, som de fleste kender fra Fisk & Fri og ejer af Fishing Tours.

Ask Peter Futtrup beretter:

Hej folkens

Vi er til havkonkurrence i Hirtshals, og har fået lidt fine fisk.

Rødspætte på 1 kilo (og mange af dem), lange på 7 kg, sej på 4 kg, ising på 300 g og en del andet godt.

De tilmeldes årets fisker.

Nåja – og nu vi er igang, har vi også været et smut til Trolling Master Bornholm. Her fik vi ok med laks.

Begge mine største var på 8,5 kg (tilmeldes også) og der var også en kedelig bifangst i form af hornfisk – største på 750 gram (tilmeldes).

Knæk og bræk!

Ask

Et stort tilykke til Ask med fangsterne. Kender jeg ham ret kommer der flere tilmeldinger fra ham i løbet af de nærmeste dage. Billedet af laksen får vi forhåbentlig i en højere opløsning når Ask er tilbage fra Hirtshals..

Klaus