Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Junior Peter Fog Pedersen udfisker formanden

Hej alle

Så var det igår min tur til at blive udfisket. Peter Fog Pedersen postede således nedenstående i vor lukkede Facebook gruppe:

Tur på Tissø

Idag var Klaus og jeg taget en tur på Tissø. Vi havde lidt svært ved at finde fisk men det lykkedes da at finde lidt hist og pist. Det blev til 8 gedder, 6 til undertegnede og 2 til Klaus. Største på ca 4,5 kg.

Klaus havde også en efterfølger på +10kg.

Tak for en hyggelig dag.

Mvh

Peter

Selv tak Peter. Det var en fornøjelse – også at blive udfisket af dig, som har ganske godt styr på jerkbaitfiskeriet. Din 17,50 kroners Rama jerkbait fra Toko.dk i den udgåede aborrevariant var ihvertfald noget som gedderne kunne lide. Håber at Toko snart får dem på lager igen. På turen havde vi iøvrigt fornøjelse af at have booket foreningens lille 2,5 hestes påhængsmotor. Den starter altid første gang og sejler ca. 7 km/t med en fuldt udrustet jolle med to mand i. Det er rart når fiskeriet foregår i den modsatte ende af søen.

Knæk & bræk

Klaus