Kategorier
Fangstrapporter

To NÅL-juniorer fanger samme fisk

Hej alle,

Foreningens juniorer kan også være med. En af dem, Peter Fog Pedersen, skriver:

Så var Kristoffer Kindberg og jeg ude i Fredensborg P&T, hvor vi sammen fangede en ørred.

Det er en sjov historie. Kristoffer kastede fluen ud og så holdt vi sammen på stangen og trak sammen ind lidt for sjov, men så pludselig får vi fisk på og så får vi den ind. Jubii! Regnbueørreden vejede 2,1 kg.

Mange tak for rapporten med den sjove historie. Når nu både Peter og Kristoffer har fanget den, skal I heller ikke snydes for billede af fisk og fanger * 2.

Regnbueørreden er også tilmeldt årets fisker konkurrencen med to fangere.

PS: Som bonusinfo kan oplyses at Peter og Kristoffer er med i Fisketeamet, som har sin egen Facebook-side. De to andre NÅL-juniorer fra Fisketeamet er Rasmus Schandorff og Louis Howard Jespersen. Jeg håber, at vi ser mange flere fangstrapporter fra dem og andre NÅL-juniorer i de kommende måneder. 

Knæk & bræk

Klaus