Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Gudesmuk svensk skælkarpe

Hej alle,

Claus Banholtz, foreningens kasserer, hører uden tvivl til blandt Danmarks dygtigste karpefiskere, og fisker normalt i danske fiskevande. Nogle gange tager han dog også en tur til udlandet, hvor han giver den gas. Senest har han været en tur til Sverige.

Claus skriver:

Jeg ligger og fisker et mindre vand som er kendt for at være meget svært , da det indeholder få men store fisk … så giver det en chance og hertil morgen lykkedes det at lande en gudesmuk skæller på 13,2 kg taget på to tigernuts toppet med en fake Nuttycrunch majs.

Nedenfor et stemningsbillede fra turen. What a morning!

Kæmpe tillykke med fangsten, der naturligvis tilmeldes årets fisker konkurrencen.

Knæk & bræk

Klaus