Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Stor skrubbe fra kajak

Hej alle,

Joachim Fabricius er netop flyttet til Snekkersten, hvor han bor et stenkast fra Øresund. Smart nok har han anskaffet sig en havkajak og det kommer der naturligvis en masse gode fiskeoplevelser og fangster ud af.

Joachim skriver:

Jeg er ved at drive ansvarlig Asbjørn, der administrerer foreningens årets fisker konkurrence, til vanvittig i øjeblikket, da han på daglig basis får nye fangster fra mig. Og det er hele tiden, små men vigtige justeringer.

Fik eksempelvis denne fine skrubbe på 700 gram sammen med en stak andre fisk fra kajakken her til formiddag. Fantastisk vejr og havblik. Bliver ikke bedre.

Stort tillykke med den fine skrubbe, der giver gode point i årets fisker konkurrencen, men som også smager godt.

Knæk & bræk

Klaus