Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Skarvregulering i De Gamle Lergrave – Ja tak!

Hej alle,

Vores forening har glædeligvis fået tilladelse fra Naturstyrelsen samt accept fra lodsejer (Den Hageske Stiftelse) til at regulere skarv i den kommende måned.

En stor skarvkoloni holder til i De Gamle Lergrave, hvor den gennem mange år har toldet kraftigt på de mange ørreder, der årligt bliver udsat i Nivåen. De har formentlig også gjort et stort indhug i fiskebestanden i lergravssøerne i Nivå, heriblandt De Gamle Lergrave, hvor vi også har fiskerettighederne. Skarverne har desuden øvet stor skade på træerne, der nu er døde og uden blade de fleste steder, hvor de har reder. Hertil kommer støj- og lugtplagen for beboerne rundt om søerne. En skarveregulering er derfor virkelig tiltrængt.

Det er erfarne jægere der vil stå for reguleringen og de kan bl.a. stå inde for, at ingen hagl (eller skarver) vil falde ned i beboede områder.Med på holdet er tilmed en dygtig jagthund, så der kan blive “ryddet op” efter regulering.

Nærmere info om reguleringen vil følge.

Knæk & bræk

Klaus