Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Lækre sommervarme karper

Hej alle,

Mens Danmark puster i sommervarmen er der andre der tager på fisketur og udnytter at fredfiskene er på finnerne og bidelystne i det lune søvand. Claus Banholtz har således været ved en af sine favoritvande, hvor det lykkedes at snuppe en super skælkarpe.

Claus fortæller at agnen der lurede skælkarpen var en 10 mm Hiviz Piña boilie fra Vitalbaits fisket som single.

Niels Holler, der som Claus hører til foreningens mest erfarne medefiskere, har ligeledes været ved et hemmeligt karpevand, hvor det blev til en fed skælkarpe på lige knap 10 kg. Den havde ifølge Niels nærmest form som en kuffert, hvilket man vist også kan se af billedet nedenfor. Skælkarpen blev taget på en Citric-Tangerine popup fisket over en fodring af Mojo boilies fra Vitalbaits.

Stort tillykke med fangsterne.

Knæk & bræk

Klaus