Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Rimtesjov i Tryggevælde Å

Hej alle,

Thomas Ratzlaff, der hører til i eliten af foreningens specimenfiskere, var forleden en tur til Tryggevælde Å for at fange rimter.

Thomas beretter:

Endelig ramte jeg Tryggen på den rigtige dag. Masser af fine rimter på både quiverstangen og på overfladen. Jeg har ikke helt styr på den samlede fangst, men det blev til 5 stk 2+ op til 2,3 kg. Den største tilmeldes årets fisker konkurrencen.

Stort tillykke med den fine fangst, der er årets hidtil største fanget af et medlem og tilmeldt konkurrencen. Thomas fører nu ganske suverænt, skarpt forfulgt af Niels Godsk Jørgensen, der vandt sidste år. Det bliver spændende at følge de to skrappe fiskere i årets konkurrence.

Knæk & bræk

Klaus