Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Kæmpe spejlkarpe

Hej alle,

Foreningens mest ihærdige juniorfisker, Jens Hansen, har været på karpetur sammen med Gustav. Det gik over al forventning, idet han fik en ny PR i spejlkarpe.

Jens beretter, at den blev fanget i en hemmelig sø og at den fightede helt vildt, og på et tidspunkt satte sig fat i nogle siv. Dramatik manglede således ikke. Den smældfede spejlkarpe lod sig friste af en 18 mm Citric-Tangerine pop up boillie fra Vitalbaits. Lidt lækker video fra oplevelsen kan ses i videoen, der er flot produceret af Johan Siewecke, der også er medlem af foreningen.

Kæmpe tillykke med PR-spejlkarpen, der vejede hele 12,7 kg. Den bliver naturligvis tilmeldt årets fisker konkurrencen ved næste opdatering.

Knæk & bræk

Klaus