Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

Blankfisk fra Nivåen til Jens Hansen

Hej alle,

Jens Hansen behøver ikke nærmere introduktion, idet de fleste allerede kender ham her fra hjemmesiden som en af foreningens storfangere. Nu har han været afsted igen. Denne gang på hjemmebanen ved Nivåen, som han efterhånden kender bedre end de fleste.

Jens beretter om smutturen ved åen:

Min tanke var først at fiske i S-svinget og derefter ved børnehaven og så hjem. Jeg nåede dog kun op til S-svinget, hvor jeg så en fisk springe fri af vandet. Så hen og kaste til den, bule efter spinneren og en fin blank side viste sig i vandet. 2 minutters pause og på den igen. SLAM så var den der. Sindssyg fight, hvorefter jeg kunne håndlande denne rigtig flotte fisk. Havørreden havde desværre slugt spinneren helt ned i gællerne, så den var umulig at genudsætte. Den fik derfor et dask over hovedet. Helt blank med løse skæl og lus. Tak for kampen og knæk og bræk derude.

Kæmpe tillykke til Jens med den store havørred. Det er sgu godt fisket!

Knæk & bræk

Klaus