Kategorier
Artikler Forsidenyt Nyheder Nyheder

Udsætning af ørreder i Nivåen

Hej alle,

I mandags den 30. marts blev der sat 25.500 små ørreder ud i Nivåen. På grund af coronasmitte lavede vi ikke det sædvanlige event ud af det, men lod Benny Østergaard fra Esrum Ålaug, Rune Hylby fra “Den sjællandske grusbande” samt Linda Bollerup fra Fyns Laksefisk og et par stykker mere klare udsætningen. Bjarne Dueholm og undertegnede var dog lige forbi for at se om alt gik som det skulle. Det gjorde det heldigvis.

Bestyrelsen opfordrer foreningens medlemmer til at slå et smut forbi, hvor Kongevejen går over åen, da der tradtionelt hurtigt samles en masse hejrer og skarver til ørredbuffet. Om 1-2 år er ørrederne klar til at blive fanget, men indtil da skal vi undgå at fiske målrettet efter dem. De er kun 15-17 cm.

Knæk & bræk

Klaus