Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

2 kilos svensk PR-aborre til Niels

Hej alle,

Niels Godsk Jørgensen er en super dygtig og alsidig lystfisker i både ferskvand og saltvand, med mange store fisk på samvittigheden. Han har dog aldrig fanget en aborre over de magiske 2 kg, selvom der er brugt mange timer i forsøget. Nu er det heldigvis sket.

Niels beretter:

Så lykkedes det endelig at runde de 2 kg for en aborre.

Fangsten skete på en guidet tur til Kalmarsund. Det regnede en del, men det er jo ingen hindring, når man skal ud og fiske med to gode fiskevenner, Nils Buch Jørgensen og Per Lien Pedersen.

Turen endte med ca. 30 mindre gedder og 6 større aborrer, med 4 over 1,5 kg. Hertil fangede vi 2 rimter. Alle fisk blev fanget på kunstagn, flest på jigs i grønne og brune nuancer. Der blev også fanget nogle stykker på woblere, bl.a. fisket på twich manér, hvor man rykker/jerker wobleren ind

Min største aborre vejede 2.060 gram og den største rimte 2.760 gram.

Begge blev fanget på wobler og tilmeldes naturligvis til årets fisker konkurrencen. Guiden var Petersfiske.nu, hvis nogen skulle få lyst til at fange en rigtig stor aborre.

Kæmpe tillykke med ny PR aborre, der vist er fuld fortjent efter +50 års fiskeri . Tak også for beretning og billeder, der vist giver andre end undertegnede lyst til at komme afsted på aborrefiskeri.

Knæk & bræk

Klaus