Kategorier
Artikler Fangstrapporter Fangstrapporter Forsidenyt Nyheder Nyheder

XL-suder til Jeppe

Hej alle,

Årets ukronede specimenkonge i foreningen, Jeppe Højrup, har været på spil igen.

Jeppe beretter:

En heftig morgen med masser af suderaktivitet sluttede på bedst mulige måde. Pludselig ville suderne ikke tage hverken majs, maddiker eller brød, men kom kort ind over foderpladsen med masser af bobler, hvorefter de forlod pladsen igen. Tidligere har jeg oplevet lignende adfærd og en gang imellem kan “foder-hjernevask” afhjælpe udfordringen. Jeg begyndte at sidde og fodre udelukkende med bittesmå kugler af mit methodfeeder foder i en halv times tid. Dernæst agnede jeg med en lille klump på flåddet. Kort efter bankede flåddet under og en suder tog et 10 meter udløb langs åkandebæltet. Heldigvis fik jeg styr på den og fik den i nettet efter en fed fight. 3.525 gram og indtil videre årets største suder. Det lykkedes mig at lure yderligere tre sudere de næste 20 minutter inden de opdagede, hvad der skete og gik tilbage til at være moody igen.

Stort tillykke med fangsten af XL-suder, der naturligvis er tilmeldt årets fisker konkurrencen. Det er et helt fantastisk halvår som Jeppe har haft, hvilket besøgende på vores hjemmeside kan få bekræftet.

På opfordring fra undertegnede, har Jeppe meget venligt takket ja til at deltage i en torsdagsaften i løbet af efterårssæsonen i Fiskerhuset, hvor han vil delagtiggøre os andre i hans specimenfiskeri. Der er bestemt noget af glæde sig til.

Knæk & bræk

Klaus