Hej alle,
I går lørdag blev der udsat 11.000 småørreder, såkaldte smolt, i Nivåen. Linda Bollerup fra Fyns Laksefisk samt en hjælper stod for effektiv udsætning inden de drog videre til den næste å på Sjælland.

Fra vores forening hjalp vandplejeudvalgsformand Henrik Tønnesen, Frans Sønafpreben, Frank Rosengaard, Peter Fog Pedersen og Marius Dam Jespersen med udsætningen. En stor tak til dem samt alle andre der kiggede forbi og ikke mindst dem, der har taget smoltvagter via Smoltvagt-appen og været på plads ved åen på selve udsætningsdagen og er det de næste dage.
Henrik har indkøbt en plastic rovfugl/drage og en stang, så vi kan vifte med den.

Det er heldigvis ret effektivt. Henrik melder, at på hans første vagt søndag morgen fra 5.30 til 8.30 måtte fem skarv og en masse måger fange deres morgenmad et andet sted.
Frank Rosengaard og Frans Sønafpreben har også allerede haft smoltvagter. Frans melder at det var lystfiskere, der var det største problem. De forstod dog fint, at det nok ikke var en god idé at fiske lige efter udsætningen. Ørrederne skal have fred, hvorefter de forhåbentlig så trækker ud i Øresund for at blive store. Jeg er ret sikker på, at det ikke var medlemmer af foreningen, men tyvfiskere, som Frans mødte. Der er heller ikke solgt dagkort i den seneste uge.
Der er arrangeret smoltvagter de næste par dage, men har du tid og lyst er du mere end velkommen til at slå et smut forbi udløbet i Øresund, så vi kan få skræmt flere måger, skarver og hejrer væk fra åen. Det vil alt andet lige øge sandsynligheden for at nogle af ørrederne overlever og bliver til store flotte havørreder.
Knæk & bræk
Klaus